.jpeg)
Hedrer de baltiske landenes kulturarv đ· airBaltic
airBaltic lanserer sitt 50. Airbus A220-300 fly med unikt design som hedrer de baltiske landenes kulturarv.
annonse
Det latviske flyselskapet airBaltic har nylig presentert sitt 50. Airbus A220-300 fly, malt ved Airbus-anlegget i Mirabel, Canada. Flyet har fĂ„tt en kunstnerisk utforming av det latviske flagget og unike designelementer som representerer alle de tre baltiske statene – Latvia, Estland og Litauen.
Designet ble valgt gjennom en global konkurranse lansert av airBaltic i slutten av 2023. Konkurransen mottok 840 bidrag, og etter avstemning blant over 28 000 medlemmer av airBaltic Club lojalitetsprogram, ble 21 design shortlistet. Det vinnende designet fikk over 30% av stemmene.
Spesialdesignet lakk
Det iÞynefallende designet viser en kunstnerisk fremstilling av en jente som svever gjennom skyene med langt, flagrende hÄr prydet av en tradisjonell krans og det latviske flagget. I tillegg inkluderer designet flere elementer inspirert av den baltiske regionens rike kulturarv og natur, som en marihÞne, en svale og en stork.
![]() |
Hedrer de baltiske landenes kulturarv pĂ„ jubileumsfly đ· airBaltic |
Teknisk utfĂžrelse
Malingen av A220-300 flyet tok 18 dager Ä fullfÞre. Totalt ble 21 farger brukt for Ä bringe designet til live. For fÞrste gang ble en sjablongoverlappingsteknikk benyttet for Ä lagvis pÄfÞre fargene av Airbus A220 maleteamet i Mirabel, Canada.
Betydning for airBaltic
Martin Gauss, administrerende direktĂžr i airBaltic, kommenterer:
- Dette flyet markerer en milepÊl for fullfÞringen av vÄr opprinnelige flybestilling og bringer oss halvveis til vÄrt mÄl om Ä operere en enkelttype flÄte pÄ 100 A220-300 fly og doble vÄr stÞrrelse innen 2030.
Flyet er planlagt Ä slutte seg til airBaltics flÄte i februar 2025, og vil representere selskapets posisjon som den stÞrste A220-300 operatÞren i verden.
Flyselskapet flyr fra Oslo lufthavn til Tallinn, Riga og Gran Canaria, i tillegg en rute fra Torp til Gran Canaria.
Artikkelen er skrevet med hjelp av KI, og etterarbeidet av redaksjonen