-->

Bruk av KI i redaksjonen

Illustrasjonsfoto


Bruk av kunstig intelligens (KI) i redaksjonen

Siden sommeren 2024 har vi gradvis implementert kunstig intelligens (KI), eller artificial intelligence (AI) på engelsk, som et verktøy i vårt redaksjonelle arbeid. Vi ønsker å være åpne om hvordan vi bruker denne teknologien og har derfor utarbeidet denne oversikten.

Hvordan bruker vi KI?
Kunstig intelligens har blitt et verdifullt verktøy i mange norske redaksjoner, først og fremst for å effektivisere arbeidsprosesser og frigjøre tid til journalistisk kjernearbeid som research, kildearbeid og skriving.

I vår redaksjon fungerer KI som en avansert (kontor)assistent som hjelper oss med blant annet:
  • Overvåking av sosiale medier, dokumenter og databaser for å identifisere potensielle nyhetssaker.
  • Dypere nettsøk og sammenligning av eksterne kilder for å styrke faktagrunnlaget i sakene våre.
  • Tilgang til og søk i vårt eget nyhetsarkiv for å hente frem relevant bakgrunnsinformasjon.
  • Sammendrag av omfattende dokumenter og rapporter.
  • Oversettelse av tekst til norsk.
  • Språkvask og korrekturlesing for å sikre en god og profesjonell språkføring.
  • Forslag til titler og ingresser som kan gjøre sakene våre mer presise og engasjerende.

Redaksjonell kontroll
Selv om KI bidrar til arbeidsflyten, er det alltid vi som jobber i redaksjonen, som har det endelige ansvaret for innholdet. Alle artikler gjennomgås nøye av et menneske før publisering. Dersom vi er i tvil om innholdets kvalitet eller nøyaktighet, blir det manuelt kontrollert ytterligere før publisering.

Merking av KI-bruk
For å sikre åpenhet, merker vi alle artikler der KI har vært en del av arbeidsprosessen. Teksten "Denne artikkelen er skrevet med hjelp av KI og etterarbeidet av redaksjonen" plasseres nederst i relevante artikler, uavhengig av hvor omfattende KI-bruken har vært.

Brukte AI-verktøy
Per i dag benytter vi følgende KI-verktøy i vårt redaksjonelle arbeid:
  1. ChatGPT
  2. Perplexity AI
  3. Google Gemini

Og ja, denne artikkelen er også skrevet med hjelp av KI og etterarbeidet av redaksjonen.

Publisert: 01.06.2024 | Sist oppdatert: 17.03.2025

www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2025
uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner
bruk av KI i redaksjonen
om oss   nettsidekart