-->

FG



8. september 2025

Kaos og streik rammer flytrafikken nå

Streik rammer sikkerhetskontrollen, skaper timevis med kaos 📷 illustrasjonsfoto

Streiker i flere europeiske land kan gi massive forsinkelser, innstillinger og lange køer på flyplassene denne måneden. 66 streikedøgn er varslet bare i september.
annonse

Kort oppsummert
  • September alene har 66 varslede streikedøgn i europeisk luftfart.
  • I perioden september–januar er tallet oppe i hele 175 døgn.
  • Størst påvirkning ventes i Portugal, Frankrike, Italia og Spania.
  • Reisende må regne med forsinkelser, innstillinger og lange køer.

September ser ut til å bli en urolig måned for europeisk luftfart, med flere varslede og pågående streiker som rammer flyplasser og flytrafikk i flere land. For reisende betyr det at både forsinkelser, kanselleringer og praktiske utfordringer kan oppstå gjennom hele måneden.

I september er det totalt varslet 66 streikedøgn på tvers av flere land, videre er det til nå planlagt 108 streikedøgn i periden 1. oktober til 2. januar neste år. Det gir hele 174 planlagte streikedøgn i europeisk luftfart de nærmeste ukene og månedene.
 
Allerede fra slutten av august og frem til utgangen av september pågår en omfattende flygelederstreik i Serbia og Montenegro. Konflikten rammer det meste av trafikken til og fra Beograd lufthavn, der det kun opprettholdes en minimumstjeneste. Det gir hyppige forsinkelser og innstilte avganger, og årsaken er krav om bedre lønn, bemanning og pensjonsordninger.

I Portugal har ansatte i bakketjenesten hos Menzies Aviation innledet en langvarig streikeperiode. Etter en første runde fra 3. til 9. september, er det satt opp en rekke aksjonsdager videre utover høsten, inkludert flere helger i september. Totalt er det varslet hele 76 streikedager fra september og frem til starten av januar neste år, noe som kan skape store utfordringer for flyplassene i Lisboa, Porto, Faro, Madeira og på Azorene.

Her er full overskikt over de planlagte streikene kommende uker og måneder 

Frankrike rammes av to store aksjoner denne måneden. Allerede 10. september vil aksjoner ved de store Paris-flyplassene kunne stanse rundt en fjerdedel av flytrafikken, mens en ny landsomfattende flygelederstreik er varslet 18. september. Den sistnevnte aksjonen vil berøre både innenriksflyvninger, internasjonale ruter og overflygning gjennom fransk luftrom.

I Italia er det varslet streiker ved flyplassene i Milano 14. og 26. september. Begge aksjonene gjennomføres av bakkemannskap tilknyttet USB Lavoro Privato, og handler om lønn, bemanning og jobbsikkerhet. I tillegg vil sikkerhetspersonell ved Cagliari lufthavn på Sardinia streike hele døgnet 26. september, noe som ventes å skape lange køer og store forsinkelser.

Også i Nederland vil reisende kunne merke effektene av arbeidskamp. 10. september legger bakkepersonell på Schiphol ned arbeidet i to timer på formiddagen, en markering som kan gi forsinkelser selv om flytrafikken ikke stopper helt opp.

I Spania pågår en serie streiker som varer ut året. Her streiker ansatte i bakketjenesten flere dager hver uke ved noen av landets mest trafikkerte flyplasser, blant dem Madrid, Barcelona og Málaga. Aksjonene er lagt til de mest belastede tidspunktene på dagen, og kan gi både forsinkelser og bagasjeproblemer.

Med så mange parallelle arbeidskonflikter i september peker mye mot at reisende i Europa må være forberedt på en ekstra uforutsigbar flyhverdag denne måneden.

Vi bruker KI i skriveprosessen, artikkelen kontrolleres av redaksjonen før publisering

www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2025
uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner
bruk av KI i redaksjonen
om oss   nettsidekart