-->

FG

8. juli 2026

EU enige om nye rettigheter for flypassasjerer

EU moderniserer flypassasjerenes rettigheter etter 20 år 📷 illustrasjonsfoto

Etter mer enn 13 år med politisk dragkamp er EU blitt enige om den største oppdateringen av flypassasjerenes rettigheter siden 2004. For norske reisende er den viktigste nyheten at retten til kompensasjon ved forsinkelser på tre timer består – samtidig som flere nye rettigheter er på vei.
Kort oppsummert
  • EU er blitt enige om den største oppdateringen av flypassasjerenes rettigheter siden 2004. Reglene skal etter planen gjelde ett år etter den formelle ikrafttredelsen.
  • Retten til kompensasjon ved forsinkelser på tre timer eller mer videreføres – et viktig gjennomslag for flypassasjerene etter flere år med politisk strid.
  • Det innføres også nye rettigheter, blant annet tydeligere informasjon ved forsinkelser, bedre beskyttelse for familier og slutt på praksisen med å kansellere returreisen dersom utreisen ikke benyttes.
Denne oppsummeringen er KI-assistert og kvalitetssikret før publisering.

Da vi i juni skrev om striden rundt EUs passasjerrettigheter, var utfallet fortsatt usikkert. Flere medlemsland ønsket å svekke dagens kompensasjonsordning ved å heve grensen for når flypassasjerer har krav på erstatning.

Nå er den politiske dragkampen i praksis avgjort.

Europaparlamentet og EUs ministerråd har blitt enige om en omfattende reform av regelverket som er kjent som EU261. Avtalen omtales som den største moderniseringen av flypassasjerenes rettigheter på over 20 år.

Det gjenstår fortsatt en formell godkjenning i både Parlamentet og Rådet, men dette regnes som siste steg i lovprosessen etter at institusjonene allerede har kommet til enighet om innholdet. Reglene ventes deretter å tre i kraft ett år etter at de er publisert i EUs lovtidende.

Den største seieren for passasjerene
Det mest omstridte spørsmålet gjennom hele prosessen har vært kompensasjon ved forsinkelser.

Dagens regelverk gir passasjerer rett til økonomisk kompensasjon dersom de ankommer sluttdestinasjonen tre timer eller mer forsinket, forutsatt at forsinkelsen skyldes forhold flyselskapet har ansvar for.

Flere medlemsland ønsket å øke denne grensen til fire timer eller mer. Flybransjen argumenterte med at dette ville redusere kostnadene og gjøre europeiske flyselskaper mer konkurransedyktige.

Europaparlamentet motsatte seg endringen, og fikk til slutt gjennomslag.

Resultatet er at tretimersregelen videreføres, sammen med dagens kompensasjonsnivåer på 250, 400 og 600 euro, avhengig av flygningens lengde.

Klarere regler ved forsinkelser
Den nye avtalen skal også gjøre det enklere for passasjerer å vite hvilke rettigheter de faktisk har.

Flyselskapene får tydeligere plikt til å informere om hvilke rettigheter som gjelder ved forsinkelser, kanselleringer og nektet ombordstigning. Samtidig innføres mer standardiserte prosedyrer for hvordan kompensasjonskrav skal behandles. Målet er færre tvister og en enklere prosess for reisende.

Skal bli lettere å sammenligne billettpriser
Et annet viktig punkt gjelder prisinformasjon.

Mange reisende har opplevd at den billigste flybilletten blir betydelig dyrere når bagasje, setevalg og andre tillegg legges til under bestillingen.

De nye reglene stiller strengere krav til prisgjennomsiktighet. Flyselskaper og bookingsider må vise hvilke tjenester som er inkludert i billettprisen, slik at det blir enklere å sammenligne tilbud fra ulike selskaper. Reglene innebærer ikke et generelt forbud mot å ta betalt for større håndbagasje, men kostnadene skal komme tydeligere frem allerede når billettene sammenlignes.

Slutt på omstridt praksis
Den nye avtalen setter også en stopper for den såkalte «no-show»-praksisen.

Hos enkelte flyselskaper har returbilletten automatisk blitt kansellert dersom passasjeren ikke benyttet utreisen.

Denne praksisen forbys nå. Har du kjøpt en tur/retur-billett, skal returreisen fortsatt være gyldig selv om du av ulike grunner ikke brukte første del av reisen.

Barn skal kunne sitte sammen med foreldrene
Familier får også styrkede rettigheter.

Barn skal kunne sitte sammen med en ledsagende voksen uten ekstra gebyr. Tilsvarende styrkes rettighetene for personer med nedsatt mobilitet og de som reiser sammen med dem, slik at nødvendig assistanse og plassering om bord blir tydeligere regulert.

Tydeligere regler om ekstraordinære forhold
Et område som lenge har skapt uenighet, er hva som regnes som ekstraordinære omstendigheter.

I dag slipper flyselskapene å betale kompensasjon dersom forsinkelsen skyldes forhold de ikke kan kontrollere, som ekstremvær eller alvorlige sikkerhetshendelser.

Den nye avtalen presiserer hvilke situasjoner som omfattes av unntaket. Hensikten er å skape likere praksis mellom medlemslandene og redusere antallet tvister mellom flyselskaper og passasjerer.

Gjelder også norske reisende
Selv om Norge ikke er medlem av EU, gjelder EU261 også her gjennom EØS-avtalen.

Når det nye regelverket er formelt vedtatt og senere innlemmet i EØS-avtalen, vil de nye bestemmelsene også gjelde for flyreiser til og fra Norge på samme måte som dagens passasjerrettigheter.

For norske reisende betyr det at de mest sentrale rettighetene består, samtidig som regelverket blir mer tilpasset dagens måte å bestille og gjennomføre flyreiser på.
EU-strid setter flypassasjerenes rettigheter på vent
Les også
EU-strid setter flypassasjerenes rettigheter på vent

Ryanair snur: Lar familier sitte sammen gratis
Les også
Ryanair snur: Lar familier sitte sammen gratis
www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2026
uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner