-->

FG

11. september 2026

Militærfly kan ha utløst britisk flykaos

NATS-kollapsen rammet flytrafikken over hele Storbritannia 📷 wikimedia

Opplysninger knyttet til flyvningen til et britisk militærfly kan ha utløst NATS-kollapsen som førte til rundt 2.000 kanselleringer. Nå øker presset på den britiske flysikringstjenesten.
Saken oppsummert
  • En flygeplan fra et britisk militærfly kan ha startet feilrekken som rammet NATS 8. september.
  • Rundt 2.000 flyvninger ble kansellert, mens flere hundre tusen reisende ble berørt.
  • Ryanair krever NATS-sjefens avgang, samtidig som britiske myndigheter har varslet en uavhengig gransking.
Denne oppsummeringen er KI-assistert og kvalitetssikret før publisering.

En Filed flight plane (flygeplan) fra et britisk militærfly kan ha vært starten på feilrekken som tirsdag 8. september lammet deler av det britiske flytrafikksystemet.

Det melder Financial Times fredag kveld, med henvisning til fire personer som er orientert om hendelsen. Ifølge avisen førte data i flygeplanen til problemer i systemet som behandler flygeplaner hos den britiske flysikringstjenesten NATS.

Det er ikke noe som tyder på at militæret eller besetningen gjorde noe galt. Spørsmålet granskerne nå skal finne svar på, er hvorfor NATS-systemet ikke klarte å håndtere opplysningene uten at det utviklet seg til en omfattende systemsvikt.

Feilen førte til kraftige begrensninger i britisk luftrom. Rundt 2.000 flyvninger ble kansellert, og forstyrrelsene fortsatte også dagen etter mens flyselskapene forsøkte å få fly og besetninger tilbake på riktig sted.

Flere hundre tusen reisende ble berørt av kanselleringer og forsinkelser.

Problemene rammet også norske reisende. På Oslo lufthavn ble minst sju flyvninger til og fra London kansellert tirsdag kveld. På Torp ble Ryanairs to flyvninger mellom Torp og London Stansted kansellert.

I tillegg ble Norwegians flyvning DY1307 fra Gatwick til Oslo nær fem timer forsinket. Dermed ble minst ni flyvninger til og fra Oslo lufthavn og Torp kansellert som følge av problemene i Storbritannia.

NATS-sjefen under press
De nye opplysningene er spesielt interessante fordi årsaken til sammenbruddet har utviklet seg til en åpen konflikt mellom NATS og flere av Storbritannias største flyselskaper.

NATS-sjef Martin Rolfe har sagt at feilen denne gangen ikke var den samme som den som rammet systemet i august 2023.

Ryanair hevder derimot at selskapet fikk opplyst av NATS at også den nye hendelsen var knyttet til behandlingen av en flygeplan. Ryanair-sjef Michael O'Leary har derfor gått svært hardt ut mot Rolfe og anklaget ham for å lyve om årsaken til sammenbruddet.

O'Leary krever at NATS-sjefen går av.

Også Wizz Air har rettet kraftig kritikk mot NATS og mener det er nødvendig med omfattende endringer i organisasjonen.

Den britiske regjeringen har foreløpig uttrykt tillit til Rolfe, men transportminister Heidi Alexander har gitt NATS én uke på å legge frem en foreløpig gjennomgang av hva som gikk galt.

Den britiske luftfartsmyndigheten CAA skal i tillegg gjennomføre en uavhengig gransking. Den skal både forsøke å fastslå årsaken og vurdere hvor robust NATS er rustet til å håndtere tilsvarende problemer i fremtiden.

Historien gjentar seg
Bak den harde kritikken ligger sammenbruddet 28. august 2023.

Den gangen førte uvanlige data i en flygeplan til at NATS' automatiske system ikke klarte å behandle planen. Systemet gikk over til manuell behandling, kapasiteten i britisk luftrom falt kraftig og konsekvensene spredte seg raskt til flyplasser og flyselskaper.

Mer enn 700.000 passasjerer ble berørt, og flyselskapene anslo senere at hendelsen kostet bransjen over 100 millioner pund. Med dagens valutakurs tilsvarer det rundt 1,3 milliarder norske kroner.

Etter hendelsen ble både NATS' systemer og beredskap gransket, og det ble gjennomført en rekke tiltak for å redusere risikoen for at noe tilsvarende skulle skje igjen.

Tre år senere står britisk luftfart på nytt overfor mange av de samme spørsmålene.

Ryanair møter NATS i retten
Konflikten mellom Ryanair og NATS handler heller ikke bare om denne ukens sammenbrudd.

Ryanair saksøker NATS for mer enn 7 millioner pund, tilsvarende rundt 94 millioner norske kroner, etter sammenbruddet i 2023.

Dermed kan den nye systemsvikten få betydning langt utover denne ukens kanselleringer. Mens granskerne forsøker å fastslå nøyaktig hva som skjedde 8. september, har spørsmålet om hvor robust den britiske flysikringstjenesten egentlig er, igjen havnet på bordet.
www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2026
uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner