Stadig billigere å fly til de mest populære byene


Stadig billigere å fly til populære byer
Tendensen har vært nedadgående for prisene på flybilletter de siste årene. Vi ser på ti populære storbyreisemål som det har blitt betydelig rimeligere å fly til siden 2010. Alle vet at det har blitt billigere å fly de siste årene. Likevel kan det være vanskelig å dokumentere hvor mye man egentlig har kunnet spare ved å utnytte den konkurransesituasjonen som flyselskapene befinner seg i.



Norsk Flyprisindeks har siden august 2009 fulgt prisutviklingen i markedet for flybilletter til ti utvalgte destinasjoner i Europa og ti i resten av verden, alle populære storbyer.
annonse


Derfor er det nå mulig å bringe en oversikt over prismålinger foretatt for samme avreiseuke fem år på rad. Med utgangspunkt i uke 6 (i år 3 - 9. februar) inneholder oversikten ti populære storbyer som det har blitt opptil 36 prosent billigere å ta rutefly til i perioden 2010 til 2014.

Blant prisindeksens europeiske destinasjoner har billettprisene falt for en tur-retur fra Oslo-området til Barcelona (302 kroner i 2014), og til Berlin, Paris og Roma (alle 278 kroner).

De oversjøiske reisemålene har det også blitt merkbart billigere å fly til de siste fire årene: Bangkok (4.713 kroner), Johannesburg (4.693 kroner), New York (2.516 kroner), Rio de Janeiro (6.150 kroner), Sydney (8.416 kroner) og Tokyo (4.812 kroner).

Det er blant annet Norwegians nye lavprisflyruter som gjør at prisfallet til New York er på så mye som 27 prosent og til Bangkok på hele 36 prosent.

10 billigere reisemål i 2014:

Fra Oslo-
området til:
Uke 6-2014Uke 6-2013Uke 6-2012Uke 6-2011Uke 6-2010Endringer i %
Bangkok4.7136.5036.2206.0667.344-36%
Barcelona302378397192358-16%
Berlin278178110128389-29%
Johannesburg4.6935.5785.8305.3925.473-14%
New York2.5163.2053.5023.3643.430-27%
Paris278278110128318-13%
Rio de Janeiro6.1507.7567.8246.4667.844-22%
Roma278338234192368-24%
Sydney8.4167.1097.9139.1769.176-8%
Tokyo4.8124.4834.3385.2755.560-13%

Note: De laveste prisene i NOK for en tur-returbillett inklusive skatter og avgifter, men eksklusive tillegg for eventuell bagasje, setevalg og betaling med kredittkort. Prisene er funnet fire uker før avreise.

Hos reisesøkemotoren Travelmarket.no følger man nøye med på prisutviklingen i reisemarkedet. Derfor kommer det heller ikke som noen overraskelse at prisene nå ligger på et svært attraktivt nivå for forbrukerne.

- Prisutviklingen bekrefter tendensene i markedet. Overkapasitet og lavsesong er en dårlig cocktail for flyselskapene, som blir nødt til å sette ned prisene for å lokke passasjerer ombord. Norwegians prispress har satt sine tydelige spor i markedet, konstaterer Ole Stouby, administrerende direktør hos Travelmarket.no.

Følgende destinasjoner er med i Norsk Flyprisindeks: Europa: Amsterdam, Barcelona, Berlin, København, London, Paris, Praha, Roma, Stockholm og Wien. Interkontinentalt: Bangkok, Beijing, Dubai, Johannesburg, Los Angeles, Mexico City, New York, Rio de Janeiro, Sydney og Tokyo.
Norsk Flyprisindeks utgis hver fjerde uke av reisesøkemotoren Travelmarket.no basert på en oversikt over de billigste tur-retur-flybillettene til de ti mest populære europeiske og oversjøiske destinasjonene.

annonse


www.osloairports.com | 2007 - 2019 | uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner
om oss   kontakt oss   facebook   twitter   instagram   nyhetsbrev   nettsidekart