![]() |
| Flere passasjerer er ikke nok når kostnadene øker kraftig 📷 illustrasjonsfoto |
Ryanair og Wizz Air setter passasjerrekorder, men bak de fulle flyene presses fortjenesten av dyrere drivstoff, lave billettpriser og hard konkurranse på europeiske ruter.
Kort oppsummert
- Europeiske lavprisselskaper fyller flyene, men presses av lavere billettpriser og dyrere drivstoff.
- Ryanair fløy seks prosent flere passasjerer, samtidig som kvartalsresultatet falt med 34 prosent.
- Også easyJet og Wizz Air viser at passasjervekst ikke nødvendigvis gir høyere fortjeneste.
Denne oppsummeringen er KI-assistert og kvalitetssikret før publisering.
Europas lavprisselskaper fortsetter å fylle flyene og øke passasjertallene. Likevel blir det stadig vanskeligere å tjene penger på veksten.
Drivstoffprisene har steget kraftig som følge av konflikten i Midtøsten. Samtidig har flyselskapene satt inn flere seter på europeiske ruter. Det gir hard konkurranse og gjør det vanskelig å øke billettprisene nok til å dekke de høyere kostnadene.
Prisen på flydrivstoff i Europa har økt fra rundt 800 til cirka 1.300 dollar per tonn siden før krigen. Det tilsvarer en økning på over 60 prosent.
Vanligvis vil dyrere drivstoff føre til færre avganger og høyere billettpriser. Men denne sommeren har kapasiteten på europeiske ruter økt med mer enn fem prosent, ifølge tall fra luftfartsanalytikerne i Cirium.
Dermed konkurrerer mange selskaper om de samme prisbevisste kundene. For å fylle flyene må billettprisene holdes nede, selv om hver avgang er blitt dyrere å gjennomføre.
Ryanairs siste kvartalsresultat viser denne utviklingen tydelig. Selskapet fløy 61,3 millioner passasjerer, seks prosent flere enn året før. Samtidig falt gjennomsnittsprisen på billettene med seks prosent.
Resultatet etter skatt falt med 34 prosent til 538 millioner euro. Drivstoffkostnadene økte med 16 prosent til 1,69 milliarder euro, selv om Ryanair hadde sikret prisen på rundt 80 prosent av drivstoffbehovet på forhånd.
Også easyJet merker presset. Selskapets resultat før skatt falt fra 286 til 85 millioner pund i tredje kvartal, en nedgang på rundt 70 prosent. easyJet viste blant annet til 105 millioner pund i økte drivstoffkostnader og mer forsiktige kunder etter at konflikten i Midtøsten tilspisset seg.
Hos Wizz Air har veksten heller ikke gitt samme utslag på bunnlinjen. Selskapet fløy rekordhøye 69,7 millioner passasjerer i regnskapsåret som ble avsluttet i mars, ti prosent flere enn året før. Likevel falt årsresultatet fra nær 214 millioner euro til bare 1,3 millioner euro.
Wizz Air har i tillegg vært rammet av motorproblemer som har holdt flere fly på bakken, samt stengte og innstilte ruter i Midtøsten. Tallene kan derfor ikke forklares av drivstoffprisene alene, men viser hvor raskt økte kostnader og driftsproblemer kan spise opp inntektene fra flere passasjerer.
De tradisjonelle nettverksselskapene er også rammet av dyrere drivstoff, men står noe sterkere i den nye situasjonen. Selskaper som Air France-KLM, Lufthansa og IAG har flere inntektskilder og en større andel reisende som betaler for businessklasse og andre dyrere produkter.
De tjener dessuten penger på blant annet bonusprogrammer, flyvedlikehold og frakt. Det gjør dem mindre avhengige av å fylle hvert sete med prisfølsomme feriereisende på europeiske kortdistanseruter.
De ferske trafikktallene for juli viser at etterspørselen fortsatt er svært høy. Ryanair fløy rekordhøye 22,2 millioner passasjerer, sju prosent flere enn i samme måned i fjor. Kabinfaktoren var uendret på 96 prosent.
Wizz Air satte også ny rekord med 8,36 millioner passasjerer. Det var en økning på 31,6 prosent, mens kabinfaktoren steg fra 92,8 til 93,7 prosent. Selskapet økte samtidig setekapasiteten med over 30 prosent.
Tallene viser at lavprisselskapene fortsatt vokser og fyller flyene. Men de sier ikke hvor mye selskapene tjener på hver passasjer. Ryanairs siste kvartalsresultat viste nettopp at passasjervekst kan gå hånd i hånd med lavere billettpriser, økte kostnader og fallende fortjeneste.
For lavprisselskapene ligger utfordringen derfor ikke i å få reisende om bord, men i å tjene nok på dem. Rekordmange passasjerer gir sterke trafikktall, men ikke nødvendigvis et tilsvarende løft i resultatene når drivstoffregningen øker og konkurransen holder billettprisene nede.
Les også
Wizz Air passerte åtte millioner i rekordsterk juli
Les også
Ryanair med ny julirekord
.png)