De punktligste flyselskapene i Europa

Norwegian og SAS er de punktligste flyselskapene i Europa 📷 Wikimedia

Etter en utfordrende sommersesong for flybransjen, ser det ut til at ting går tilbake til det normale. Flyselskapene gjennomfører sine flighter med minimale kanselleringer. De punktligste selskapene i Europa akkurat nå er Norwegian og SAS.
annonse


Tidligere i høst var alle selskapene enige om at denne sommeren har vært tøff, spesielt har det vært utfordrene å fly til og fra enkelte av de store flyplassene i Europa, der spesielt mangelen på ansatte har ført til enorme køer og innstilte fly.

Kaoset førte også til at mange mistet bagasjen sin til eller fra ferien, enkelte flyselskap med mange avganger kunne rapportere at mengden bagasje på avveie både doblet og tredoblet seg under sommersesongen.

Her hjelper flyselskapene deg med forsinket, tapt og skadet bagasje 

Den femten dager lange streiken blant SAS-pilotene førte til tusenvis av kanselleringer og daglige tap i hundre-millioners-klassen for selskapet.

Derfor må det være en ekstra fjær i hatten for SAS å nå være blant topp-5, punktlige flyselskap i Europa i september. Det viser ferske tall fra analyseselskapet Cirium som spesialiserer seg på nettopp flydata fra hele verden.

Aller øverst på topp-10 lista over Europas puktligste flyselskap finner vi våre egne rødneser - Norwegian.

I september gjennomførte selskapet 6.908 flighter, av disse var 83.87% i rute. Internasjonal bransjestandard sier at når et fly har landet og er ved gate senest 15 minutter etter planlagt ankomst (rutetabellen), er flighten å anse som i rute.

SAS lander på en femte plass med 79.70% av flightene i rute.

Det er også verdt å merke seg at av de ti punktligste flyselskapene i Europa, har åtte av dem direkteruter til Oslo lufthavn.

Her er overikten:

PlasseringFlyselskapAntall gjennomførte flygningerProsentvis fly i rute
1Norwegian Air Shuttle (DY)6.90883.87%
2Iberia (IB)8.00981.53%
3Air Europa (UX)4.54081.14%
4Finnair (AY)4.06080.58%
5SAS (SK)8.80679.70%
6Austrian (OS)10.28479.38
7Norwegian Air International (D8)4.39079.17%
8LOT - Polish Airlines (LO)8.29276.68%
9Volotea (V7)7.31675.36%
10Vueling (VY)20.40474.04%
Kilde: Cirium.com


www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2022
uten kommersiell tilknytning til Oslo og Torp lufthavner

om oss   kontakt oss   facebook   twitter   instagram   nettsidekart
vi bruker cookies fra Google Analytics til å måle trafikken på artiklene