-->

FG



18. september 2025

Høstferien: Pass på hva du pakker i håndbagasjen

Over 14 000 skarpe gjenstander beslaglegges årlig på Oslo lufthavn 📷 Avinor

Hvert år beslaglegges tusenvis av kniver, verktøy og sakser i sikkerhetskontrollen. Før høstferien bør reisende være ekstra oppmerksomme på hva de pakker i håndbagasjen.
annonse

Kort oppsummert
  • Over 14 000 skarpe gjenstander beslaglegges årlig på Oslo lufthavn.
  • Kniver, multiverktøy og sakser er de vanligste funnene i håndbagasjen.
  • Alle skarpe gjenstander må pakkes i innsjekket bagasje, aldri i håndbagasjen.

Høstferien nærmer seg, og mange reisende er på vei gjennom norske flyplasser. For mange betyr ferien hyttetur, jakt eller andre friluftsaktiviteter – og da kan lommekniven, multiverktøyet eller jaktutstyr fort havne i håndbagasjen ved en feil.

Bare på Oslo lufthavn konfiskeres det årlig over 14 000 skarpe gjenstander i sikkerhetskontrollen. Det tilsvarer rundt 1,2 tonn med fullt brukbare verktøy, kniver og sakser som ikke får være med videre.

– Folk flest kjenner til og følger reglene, men vi ser fortsatt at mange reisende har skarpe gjenstander i håndbagasjen. Det er ikke tillatt. Ønsker du å ha med en slik gjenstand på tur, må den pakkes i innsjekket bagasje, sier Karianne Helland Strand, konserndirektør for bærekraft og infrastruktur i Avinor.

De mest vanlige beslagene er sakser, multiverktøy og kniver, som til sammen utgjør over halvparten av alle tilfeller. Også tapetkniver, skrujern og ulike andre redskaper blir jevnlig stoppet i kontrollen.

Kan sendes hjem
Oppdager du en lommekniv eller et verktøy i håndbagasjen på vei gjennom sikkerhetskontrollen, finnes det flere løsninger. På enkelte flyplasser kan gjenstanden leveres til hittegodskontoret, plasseres i oppbevaringsskap eller til og med sendes hjem via en postkasse i avgangshallen. Kostnaden må du dekke selv, og du må passere sikkerhetskontrollen på nytt.

– Mange velger derfor i stedet å kvitte seg med sine skarpe gjenstander, som deretter samles inn og kastes, forklarer Helland Strand.

Sikkerhet først
EU-reglene sier at gjenstander med blad lenger enn seks centimeter er forbudt i håndbagasjen. Likevel er det alltid sikkerhetskontrollørene som vurderer risikoen, og også mindre gjenstander kan bli beslaglagt. For å være på den sikre siden bør alle kniver og metalliske verktøy pakkes i innsjekket bagasje.

Jaktvåpen og ammunisjon er aldri tillatt i håndbagasjen, men kan transporteres som innsjekket bagasje dersom det er forsvarlig pakket og deklarert. Her gjelder flyselskapenes egne regler, så reisende bør alltid undersøke kravene på forhånd.

Huskeliste – dette er ikke tillatt i håndbagasjen:
  • Skarpe gjenstander
  • Våpen og ammunisjon
  • Verktøy
  • Væsker, aerosoler og geler over 100 ml per beholder
  • Brannfarlige stoffer

Vi bruker KI i skriveprosessen, artikkelen kontrolleres av redaksjonen før publisering

www.osloairports.com | luftfart- og reiselivsnyheter | 2007 - 2025
uten kommersiell tilknytning til Oslos lufthavner
bruk av KI i redaksjonen
om oss   nettsidekart